O knize

Témata knihy

fyzioterapie – nošení – handling

1. Vývojové milníky 0 – 14 měsíců

Čeká vás prohlídka u pediatra nebo fyzioterapeuta?

V knize najdete:

čeho si na miminku všímat

kdy a které pohyby a schopnosti miminka pediatr kontroluje

názorné obrázky vývojových milníků

čeho se vyvarovat

co miminko prožívá v prvních týdnech

Už nebudete ztracená při setkáních s pediatričkou! Získáte nadhled. Budete více rozumět svému miminku. Když ho bude paní doktorka vyšetřovat, možná se zrovna dítě nebude chtít předvádět, ale vy budete vědět, že daný pohyb u vaše dítě zvládá. 

2. Nošení v šátku nebo v nosítku

Nošení miminek v šátku je stále ještě mezi dětskými fyzioterapeuty a ortopedy kontroverzní téma. Neshodují se v tom, jestli nošení miminku prospívá nebo škodí?
Jedni říkají, že nošení podporuje zdravý vývoj páteře i kyčlí, příspívá k duševní vyrovnanosti a že u nošených dětí se v budoucnu nevyskytuje více pohybových poruch než u nenošených.
Druzí mají strach o kyčle a páteř nebo šíří (v 19.století uměle vzniklý) názor, že nošením se dítě rozmazlí.

Kniha se detailně věnuje nošení dětí v souvislosti s jejich psychomotorickým vývojem podle poznatků fyzioterapie – a právě propojením s tímto medicínským oborem je průkopnická, protože pozitivní účinky nošení dětí v šátcích a nosítkách nejsou dosud v dostatečné míře součástí výuky lékařství. Precizně propracovaná kniha Miminka v rovnováze založená na dlouhodobé osobní zkušenosti autorek tak oslovuje vedle rodičů i odborníky, kterým může posloužit jako učebnice.

3. Handling s miminkem

Možná je vaše dítě prvním miminkem, které jste kdy držela v náručí? Cítíte nejistotu, protože jste slyšela, že nesprávnou manipulací můžete miminku uškodit?
V knize se dozvíte, jak si vědomě užívat tyto každodenní činnosti:

  • zvedání
  • pokládání
  • přebalování
  • oblékání 

Dozvíte se, jak držet miminko tak, aby mohlo vnímat a sledovat vlastní pohyby. Aby je dokonce mohlo samo převzít. Přestože se novorozenec nemůže sám pohybovat z místa na místo, díky vašim rukám už může zažívat vlastní tělesné schopnosti a sílu. 

Handling neboli zacházení s miminkem popisuje principy pohybu miminka, díky kterým mu při všedních činnostech budete pomáhat k uklidnění a sebepoznání. 

Vědomý handling pomáhá:

  • k uklidnění miminka
  • vzájemné komunikaci
  • poznávání vlastního těla